Past Honorees

The San Antonio and South Texas Community is stronger thanks to the philanthropic work of our past honorees.

1998
William E. “Bill” Greehey, Philanthropist
Mary Rogers Barrett, Volunteer Fundraiser
Jackie Van De Walle, Young Philanthropist
Myra Stafford Pryor Charitable Trust, Philanthropic Foundation
Joyce Penland, CFRE, Professional Fundraiser
1999
Dela White, Philanthropist
Marion C. Zoch & the late F. Peter Zoch III.
George H. Ensley, Volunteer Fundraiser
Roger & Laura Zeller Charitable Foundation, Philanthropic Foundation
Barbara Anne Stephens, Professional Fundraiser
2000
Jack & Laura Richmond, Philanthropist
Dr. Robert V. West, Jr., Volunteer Fundraiser
DPT Laboratories, Philanthropic Corporation
+Thomas K. Plofchan, Sr., CFRE, Professional Fundraiser
2001
Dr. Ruskin & Karen Norman, Philanthropist
Paul H. Smith, Volunteer Fundraiser
The San Antonio Express-News, Philanthropic Corporation
The San Antonio Area Foundation, Philanthropic Foundation
The San Antonio Charity Ball Association, Service Organization
Giles Design, Inc., Philanthropic Small Business
Sarah Pollock, Young Philanthropist
Barbara Leal, CFRE, Professional Fundraiser
2002
Bruce Flohr, Philanthropist
Tom C. Frost, Volunteer Fundraiser
Worth Riley, Philanthropic Youth Award
Russell Hill Rogers Fund for the Arts, Philanthropic Foundation
Club Sembradores de Amistad of San Antonio, Philanthropic Organization
Zachry Construction Corporation, Philanthropic Corporation
Barbara Spinner, Fundraising Executive
2003
+Louis & Frances Wagner, Philanthropist
Moriah McNeil, Volunteer Fundraiser
Mindi Alterman, Young Philanthropist
La Prensa Foundation, Philanthropic Foundation
Assistance League of San Antonio, Service Organization
Kaye Lenox, Professional Fundraiser
2004
Sam & Ann Barshop, Philanthropist
Tracy Wolff, Volunteer Fundraiser
The Semmes Foundation, Philanthropic Foundation
San Antonio Livestock Exposition, Service Organization
Mervyn’s, Philanthropic Corporation
Kreager Law Firm, Philanthropic Small Business
Marion T. Lee, Professional Fundraiser
2005
Dr. C. Brandon & Emilie Chenault, Philanthropist
Ruben M. Escobedo, Volunteer Fundraiser
The Junior League of San Antonio, Service Organization
Gordon Hartman Homes/Enterprises,Philanthropic Corporation
Alexandra Rogers, Youth Philanthropist
Mike Patterson, Professional Fundraiser
2006
Ruth McLean Bowers, Philanthropist
Hal & Charlie Peterson Foundation, Philanthropic Foundation
Tesoro Corp., Philanthropic Corporation
The Texas Cavaliers, Service Organization
Jackson Rogers, Youth Philanthropist
Amy Dameron Phipps, Professional Fundraiser
Charles E. Cheever, Jr., Volunteer Fundraiser
2007
Governor Dolph Briscoe, Philanthropist
Floyd A. & Kathleen C. Cailloux Foundation, Philanthropic Foundation
KCI, Philanthropic Corporation
Rey Feo Scholarship Committee, Service Organization
Andrea Mache Canchola, Young Philanthropist
Phyllis Browning, Volunteer Fundraiser
+R. J. Ribble (posthumous), Professional Fundraiser
2008
John and Rita Feik, Outstanding Philanthropists
Susan G. Komen for the Cure, San Antonio Affiliate, Outstanding Foundation
Deaf Interpreter Services, Inc., Outstanding Philanthropic Small Corporation
Amy Walton, Student – Trinity University, Outstanding Youth in Philanthropy
Tim Haegelin, Outstanding Volunteer Fundraiser
Michael Bacon, CFRE, Outstanding Fundraising Professional
AT&T, Special Tribute Lifetime Achievement in Philanthropy
2009
Gordon V. Hartman, Outstanding Philanthropist
Methodist Healthcare Ministries, Outstanding Foundation
NuStar Energy LP, Outstanding Philanthropic Corporation
Ruth’s Chris Steakhouse, Outstanding Philanthropic Small Corporation
Golf San Antonio, Outstanding Service Organization
Eliza Nash, Outstanding Youth in Philanthropy
Dennis Noll, Outstanding Volunteer Fundraiser
Perri Rosheger, Outstanding Fundraising Professional
2010
Carlos and Malu Alvarez, Philanthropist
Genevieve and Ward Orsinger Foundation, Philanthropic Foundation
Rackspace Hosting, Philanthropic Corporation
Desert Glory-NatureSweet Tomatoes, Philanthropic Small Corporation
J. Scott Beckendorf, Volunteer Fundraiser
San Antonio Christian Dental Clinic, Service Organization
Eliza Rosenbloom/Saint Mary’s Hall, Youth in Philanthropy
Marc Raney, Fundraising Professional
2011
Dr. George and Mrs. Kym Rapier, Outstanding Philanthropist
The Harvey E. Najim Family Foundation, Outstanding Foundation
Valero, Outstanding Philanthropic Corporation
South Texas Money Management, Outstanding Philanthropic Small Corporation
Garrett Brown, Outstanding Youth In Philanthropy
Masters Leadership Program, Outstanding Service Organization
Dr. Ronald Calgaard, Outstanding Volunteer Fundraiser
Patricia Good, Outstanding Fundraising Professional
2012
Cal Michelson, Outstanding Philanthropist
Elizabeth Huth Coates Charitable Foundation of 1992, Outstanding Foundation
Capital One Bank, Outstanding Philanthropic Corporation
Hill & Ford PC, Outstanding Philanthropic Small Corporation
Natasha and Kendall Leininger, Outstanding Youth In Philanthropy
Kitty Hawk Middle School/Skill USA, Outstanding Service Organization
Christine “Christy” Prescott, Outstanding Volunteer Fundraiser
Terry Kyle, CFRE, Outstanding Fundraising Professional
2013
Baptist Health Foundation, Outstanding Foundation
H-E-B, Outstanding Philanthropic Corporation
Frist Presbyterian Church of SA, Outstanding Service Organization
Miss Katie Ogawa, Trinity University, Outstanding Youth in Philanthropy
Ms. Peggy Walker, Outstanding Volunteer Fundraiser
Ms. Beth Keough, Outstanding Professional Fundraiser
2014
Veronica Salazar Escobedo, Outstanding Philanthropist
San Antonio Area Foundation, Outstanding Foundation
The Wood Agency, Outstanding Philanthropic Small Corporation
The Winston School of San Antonio Interact Club, Outstanding Youth in Philanthropy
Sembradores of San Antonio Educational Foundation, Outstanding Service Organization
Debbie Montford, Outstanding Volunteer Fundraiser
John Bel, Outstanding Professional Fundraiser
2016
Debra and Stephen Walker, Outstanding Philanthropist
La Prensa Foundation, Outstanding Foundation
TMI Interact, Outstanding Youth in Philanthropy
Elf Louise, Outstanding Service Organization
Nancy and Vernon Torgerson, Outstanding Volunteer Fundraiser
Tammi Woodard, CFRE, Outstanding Professional Fundraiser
2019
Janet McNutt, Outstanding Philanthropist
Professional Contract Services, Inc., Outstanding Philanthropic Corporation
Law Offices of Morton Baird & Kevin Berry, Outstanding Philanthropic Small Corporation
Alamo Breast Cancer Foundation, Outstanding Service Organization
Samantha Sanchez, Outstanding Youth in Philanthropy
Elizabeth Rosenblum, Outstanding Volunteer Fundraiser
2020
Spirit of Giving Award -- Harvey Najim
Outstanding Philanthropist -- Celia Belt
Outstanding Philanthropic Corporation -- Holt
Outstanding Foundation -- Helping Hands Fund
Outstanding Philanthropic Small Corporation -- Mission City Container
Outstanding Service Organization -- Order of the Alhambras Alamo Caravan 269
Outstanding Volunteer Fundraiser -- Bruce & Judy Hooper
Outstanding Youth in Philanthropy -- Jack Pickett, Colton Weber, Matthew Acock
Outstanding Fundraising Professional -- Mary Kay Martinez, CFRE